warsztaty teatralne
 . : . warsztaty teatralne - strona główna . : . spektakle . : . galeria i opinie . : .  inspiracje . : . kontakt . : . 
qqq
qqq    
JOLANTA DENEJKO
JolantaD 

Jestem reżyserem teatralnym, absolwentką krakowskiej PWST. Studiowałam wcześniej polonistykę na UW ze specjalizacją animacja kultury, w ramach której odbyłam liczne staże i warsztaty w teatrach tradycyjnych i alternatywnych, m.in. w Odin Theatret w Holstebro (Dania).

W roku 1996 współtworzyłam teatr Studium Teatralne - niezależną grupę teatralną działającą do dziś na warszawskiej Pradze. W zespole pracowałam do 2005 roku jako aktorka i asystent reżysera. Przedstawienia Studium Teatralnego były przyjmowane z entuzjazmem na wielu festiwalach w Polsce i za granicą.

W Krakowie studiowałam pod kierunkiem m.in. Krystiana Lupy, Bohdana Hussakowskiego, Pawła Miśkiewicza, Mikołaja Grabowskiego.

Podczas studiów pracowałam jako asystent reżysera i tłumacz. Przygotowywałam wiele czytań performatywnych, m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, w Teatrze Bagatela w Krakowie, w Teatrze Dramatycznym w Warszawie i in.

Debiutowałam jako reżyser w sezonie 2009/2010 przedstawieniem „Franciszek - sen everymana” Mateusza Pakuły w Teatrze Lalek we Wrocławiu. Reżyserowałam również monodram Anny Wojnarowskiej „Ismena - nieopisana siostra” w Laboratorium Dramatu w Warszawie (obecnie Scena Przodownik), a w kwietniu 2011 roku „Niewypowiedziane” na podstawie „Językami mówić będą” Andrew Bovella w Teatrze Kana w Szczecinie.

Od wielu lat prowadzę warsztaty teatralne przeznaczone dla osób w różnym wieku: dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadziłam młodzieżowe grupy teatralne: "Sokoły" w Wadowickim Centrum Kultury, w Domu Kultury "Świt" w Warszawie, a obecnie w GCK w Dąbrówce k/Warszawy. Przygotowałam z nimi łącznie kilkanaście spektakli, m.in. „Komedię omyłek”, „Opowieści z Narnii”, „Śnieg”, „Alicję w Krainie Czarów” i „Stopklatkę” Maliny Prześlugi.

Od 2012 roku prowadzę również zajęcia teatralne dla dorosłych w ramach działalności Pracowni Teatralnej Pomysły na sztuki w Warszawie. Efektem pracy są m.in. spektakle „Dozwierciedlenie” i „Sercobieg”.